Preloader Logo

Seramik Atölyesi


Seramik eğitimi (çömlekçilik), çocuğunuzun kendisini ifade etmesini sağlayacak en yaratıcı aktivitelerden biridir. Çocuklar doğal olarak yaratıcı ve meraklı olarak doğarlar, enerjiyle doludurlar ve kendilerini ifade etme ihtiyacı duyarlar. Büyüdükçe, kendilerini ifade etme ihtiyaçları daha da güçlenir. Kendilerini sanatla ifade etmelerine izin verilen çocuklar, daha mutlu ve zihinsel açıdan daha sağlıklı ve yaratıcılıkları daha güçlü olur.

 

Çocuklar genellikle duygularını ifade etmek için sevdikleri kişilere resimler hediye ederler, çömlek yapımının en güzel tarafı çocuklara sınırsız 3 boyutlu bir yaratma imkânı sunmasıdır, ellerinde tutmuş oldukları biçimsiz bir çamur parçası ile ortaya çıkardıkları bir eser, çocuğunuzun problem çözme yeteneğini geliştirmesinin yanında, motor becerilerini artırır, zaman yönetimlerini ve el-göz koordinasyonlarını güçlendirir.

 

Çocuklarınız çamurla uğraşırken, çamur onların iradesiyle şekil alır, yaratıcılıklarını ve kendi elleriyle bir şeyi değiştirebilme özgürlüğü verir, çamuru sadece elleriyle yoğurmakla kalmayıp, çamura duygularını, gülüşlerini ve sevinçlerini katarlar.

 

Çamura şekil vermeye çalışan bir çocuğun yaptığı işe konsantre olma yeteneği artar, yapacakları işe ayrıntılı bir şekilde odaklanırlar, elleriyle yaptıkları bu uğraş fiziksel açıdan da gelişmelerini sağlayarak tendonlarını güçlendirir. Kurslar ilerledikçe, hayal dünyaları gelişir ve bir sonraki çalışmalarını planlamaya başlarlar, bu da ileri ki yaşamlarında onlara hayatlarını planlama ve sorun çözme gücü verir. Ayrıca hata yaptıklarında bir süreliğine bile olsa çalışmalarını kolaylıkla düzeltme şanslarının olması onlarda bazı hataların düzeltilebilir bazılarının ise düzeltilemez olduğu dersini verir, kısacası onları hayata hazırlar. Kendilerine duydukları bu özgüvenle, kendilerine meydan okuyabilir, adım atmaktan ve risk almaktan korkan bireyler olmalarına engel olur.

 

Seramik yapımı üç boyutlu bir sanattır bu nedenle çocuklarda mekânsal farkındalığı artırır, sadece seramik yapmakla kalmaz etraflarında ki gerçek hayatla da ilgilenmelerini sağlar.

 

Çocuğunuzun kaygı, dikkat sorunları veya yüksek aktivite düzeyleri varsa, kil, uzun bir süre boyunca enerjilerini bir göreve odaklanmalarına ve konsantre olmalarına yardımcı olarak anksiyetelerini yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Depresyonu olan çocuklar bile, sorunlarını ifade etmek için fiziksel bir çıkışa sahip olarak kil ile çalışmaktan yararlanabilirler.

 

Süre         : Haftada 1 gün 2 saat

Seramik Atölyesi