Preloader Logo

Çocuk Yaratıcı Drama


Ekoldrama Sanat Evi 1999 yılında, öncelikli kuruluş amacını, Türkiye için çok yeni bir kavram olan “Yaratıcı Drama Eğitimi ”nin yaş gruplarına göre müfredatını oluşturmak, çocuk ve gençlere bu alanda eğitim vermek üzere belirlemiştir.

Yaratıcı drama eğitimi yaygın olarak sanıldığı üzere bir tiyatrocu yetiştirme eğitimi olmayıp tüm sanat dallarını özellikle de tiyatroyu eğitim sürecinde kullanan bir kişisel gelişim eğitimi olup çocuk ve gencin;

·         Doğduklarından bu yana sahip oldukları ama otoriter eğitim sistemi ve yaşam koşulları nedeniyle gittikçe körelen yaratıcılıklarını geliştirmek için önemli bir araçtır.

·         Yaratıcı dramanın ne olduğu ve ne olması gerektiği üzerine değişik fikirler bulunmaktadır. Aslında yaratıcı drama amaç olarak bu olaya katılanların kendi deneyimlerini içeren yaratıların ortaya çıkarılmasını öngören bir drama biçimidir.

·         Yaratıcı drama’da esas olarak olayın yaratılış süreci üzerinde durulur. Yaratıcı drama çalışmalarında “yanlış” yoktur. Hayvanlar konuşabilir; çocuklar uzayda dolaşabilir, gökyüzü yeşilken, çimler mavi olabilir.

·         Yaratıcı drama çocuğun kişiliği için bir gelişme ve pekiştirme aracıdır.

·         Yaratıcı drama, güzellikleri ve çirkinlikleri karmaşık bir bilmece halinde sunan yaşama, çocuğun hazırlıklı olmasını sağlar.

·         Yaratıcı drama yoluyla çocuk, duygularının daha çok farkında olduğu gibi duygularının ifadesinde, denetiminde ve yaratıcılık konusunda çok önemli yetiler kazanır.

·         Kendisinin anlaşıldığını ve kabullenildiğini hisseden çocukta, kendine güven duygusu daha güçlü olarak pekişir. İşte bu güven, onun ilerideki hayatının başarı garantisi olacaktır.

·         Yaratıcı drama, çocuğun problem çözme yeteneğini geliştirir; hayalden gerçeğe, gerçekten hayale sağlıklı geçişi anında yaparak, kişisel gelişimine düşünsel ve estetik değerler katar. Çocuğa, mutlu ve insiyatif sahibi bir birey olma yolunu açar.

·         Yaratıcı drama ile çocuk, insan ilişkilerini yönlendirebilecek temel yetileri kazanarak; evrensel değerlerle ve bilinçaltı ile gereğince tanışmış olur.

Ekoldrama’da eğitim, “Hepiniz bu dünya’ da teksiniz.” “Herbirinizin farklı yetenek, yeti ve becerileri var birlikte bunları keşfedeceğiz diye başlar. Birbirimizi dinleyeceğiz, birbirimize zarar vermeyeceğiz ve asla dalga geçmeyeceğiz diye söz verir çocuklarımız birbirine. Özellikle dalga geçilmemek garantisi onlar için cennetin anahtarı gibidir. Fikrini serbestçe söyleyebilme güvencesi, hata yapma özgürlüğü ve onu nasıl düzeltebileceğini deneyimleme şansı. O andan itibaren birer çiçek olduğuna inandığımız çocuklarımızın o tomurcuğun içindeki renkleri katman ortaya çıkarmasıyla Ekoldrama onlar ve bizim için bir çiçek bahçesine dönüşür. Sevgiyle, hep birlikte, önce dinlemeyi sonra kendini doğru ifade etmeyi öğrenerek yetkin birer birey olma yolunda temellerin atıldığı ve uzun yıllar devam ettikleri bir okul olur Ekoldrama onlar için.

 

“Hayat Ezberlenmez, hayat yaşanır. Yaratıcı drama, çocuklarımızı yaşayarak hayata hazırlar.”

 

Süre                 : Ekim-Haziran


BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

 

Çocuk Yaratıcı Drama