Preloader Logo
Diksiyon ve Etkili Konuşma Kursları

Etkili iletişim becerileri, yaşamın birçok alanında başarı için esastır. Birçok iş, güçlü iletişim becerileri gerektirir. İyi iletişim becerilerine sahip insanlar genellikle arkadaşlarınızla ve ailenizle daha iyi kişiler arası ilişkilerden yararlanırlar. Etkili iletişim bu nedenle kilit bir beceridir ve iletişiminizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmenin birçok faydası vardır. Ancak, birçok insan nereden başlayacağını bilmekte zorlanıyor.

Ekoldrama olarak bizler "sorunlu alanları" belirler ve dikkatinizi nereye odaklayabileceğinizi öneririz. Etkili iletişim örneğin herhangi bir işletme sahibi için hayati bir araçtır. Anlaşmanızı sağlamadaki başarınız, bir anlaşmayı imzalamak ve potansiyel bir fırsatı kaçırmak arasındaki fark olabilir.

Şirket politikalarını müşterilere ve müşterilere açık bir şekilde açıklayabilmeli ve ürün veya hizmetlerinizle ilgili sorularını yanıtlayabilmelisiniz. Hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için müzakerelerde etkili bir şekilde iletişim kurmak çok önemlidir. İletişim, iş dünyasında da önemlidir. Etkili iletişim, sizinle personeliniz arasında iyi bir çalışma ilişkisinin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve bu da moral ve verimliliği artırabilir. Bu başlık, hem sözlü hem de sözsüz iletişimin temel yönlerini, başkalarını nasıl dinleyeceğinizi ve anlayacağınızı ve işinizde ve çevresinde karşılaştığınız kişiler üzerinde mümkün olan en iyi ilk izlenimin nasıl yapılacağını açıklayacaktır.

Olumlu kişilerarası ilişkiler kurmak için yararlı iletişim becerileri şunları içerir:

-          Aktif dinleme

-          Sözsüz sinyalleri anlama

-          Göz temasının sürdürülmesi

-          Kendine güven

-          İnsanların bireysel alanlarına dikkat etmek

-          Pozitif beden dili kullanma

-          Farklı bakış açılarıyla uğraşmak.

İletişime yardımcı olan kişisel farkındalık becerileri şunları içerir:

-          Olumlu bir tutumun faydalarını anlamak

-          Başkalarının sizi nasıl algıladığının farkında olmak

-          Özgüven

-          Sunum - farklı durumlar için uygun giyinme.

 

Negatif değil, olumlu bir dil kullandığınızda olumlu sonuçlar elde etme olasılığınız daha yüksektir. Pozitif dil faydalı ve cesaret vericidir; alternatifler önerir ve sorunlara çözümler sunar. Olumlu eylemleri ve sonuçları vurgulayan dildir. Örneğin, fiyattan ödün vermek istemeyen bir tedarikçi ile pazarlık yapıyorsanız, diliniz bir 'kazan-kazan' senaryosu arzusunu iletmelidir (yani her iki tarafın da mutlu olabileceği bir durum). Bu, tedarikçinizi bütçeyi reddetmeyi ve onları esnek olmama ile suçlamayı reddetmenizden ziyade, tedarikçinizi (belki de fiyat dışındaki meseleler, teslimat maliyetleri veya ödeme koşulları gibi) müzakere etmeye daha istekli hale getirecektir.

Diksiyon, bir yazarın bir fikri, bakış açısını etkili bir şekilde iletmek veya bir hikâye anlatmak için yaptığı dilsel seçimleri ifade eder. Literatürde, bir yazar tarafından kullanılan kelimeler belirgin bir ses ve stil oluşturmaya yardımcı olabilir. Sözlük, diksiyonu konuşmadaki telaffuzun netlik derecesi ve farklılığı olarak tanımlar. Konuşma, sesinizin sesini açıkça iyileştirerek size daha başarılı bir vokal görüntü sunar. Güven ve güvenilirlikle konuşurken kalıcı ve olumlu bir izlenim bırakıyorsanız ise bu güven oluşturur diyebiliriz.