Preloader Logo
Yaratıcı Drama Eğitiminin Çocuk/Gence Katkıları

2018 Verilerine göre nüfusunun %28’i 0-17 yaş tan oluşan ülkemizde EĞİTİM en önemli konumuz olmalı…

Çocuklarımızı, dünya standartlarında bilgili , yaratıcı, yeni  ve farklı şeyler söyleyebilecek yaratıcı bireyler olarak yetiştirmek zorundayız…Türkiyenin en önemli ulusal kaynağı nüfusun %30 unu oluşturan 24 milyon çocuğumuz….

Bu gerçekten hareketle, Ekoldrama olarak 1999 yılından bu yana 5-17 yaş gurubundaki çocuk ve gençlerimize vermekte olduğumuz Yaratıcı Drama ve Drama temelli Tiyatro eğitimlerimizin niçin önemli olduğunu, neden bu eğitimi Ekoldrama ’da almanız gerektiğini, çocuk ve gençlerin hayatlarında neleri ve nasıl değiştirdiğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaratıcı Drama, çocuk en iyi oyun ve sanatla eğitilir mottosundan hareketle resim, dans, ritim müzik en fazla da doğaçlama tekniklerini kullanılarak öğrenme deneyimleri oluşturulan ve çocukların kişisel gelişimlerine katkıda bulunan süreç eğitimidir.

Yaratıcı Drama Eğitiminin Çocuk/Gence Katkıları

ÖZGÜVEN:

Drama çalışmaları sürecinde çocuk/genç olay, durum ya da kavramla ilgili düşünmeyi, düşüncelerini ifade etmeyi ve bunu özgün bir şekilde kalıpların dışında ifade etmeyi öğrenir.

Böylelikle duyu, duygu ve yeteneklerini keşfeder ve bunu güvenli bir ortamda akranlarınla paylaşarak özgüven geliştirir.

İLETİŞİM BECERİLERİ:

Sosyalleşmenin birinci şartı olan iletişim becerilerini 5 yaşından itibaren geliştirmeye başlayan her çocuk dalga geçilme kaygısı duymadan kendini ifade etmeyi öğrenir.

Sözlü ve sözsüz iletişim becerileri gelişir, doğru tonlama, doğru telaffuzu öğrenir. İletişimde yetkin bir birey olmanın temellerini atar.

 İŞBİRLİĞİ:

Yaratıcı Drama çalışmalarının temeli işbirliğine dayalıdır. Temel kural çalışmalarda hiçbir çocuğun/ gencin gurup dışında bırakılmamasıdır. Böylelikle kurgu aşamasındaki tartışmalara katılır, geri bildirim verir, yetenek ve isteği oranında performansın parçası olur.

KONSANTRASYON:

Yaratıcı Drama çalışmalarında zihni, vücudu ve sesi odaklayabilmeyi öğrenen çocuğun konsantrasyonu da artar.

HAYAL GÜCÜ:

Yaratma sürecinde çocuk/ genç çevreyi ve dünyayı farklı bir gözle görmeyi yaratıcı seçimler yapmayı öğrenir.

EMPATİ:

Yaratıcı Drama çalışmaları sürecinde yapılan duyu, duygu çalışmaları, karakter analizleri, kavram çalışmaları, öğrencinin karşısındaki kişilere daha hoşgörülü davranmasını farklı karakterdeki kişilerle daha iyi ilişki kurmasını sağlar.

DUYGUSAL FARKINDALIK:

Yaratıcı Drama egzersizleri sürecinde çocuk / genç birçok duygusunu ifade eder, süreçte yaşadığı benzer duyguları anlar ve onlarla başa çıkmayı öğrenir. Olumsuz duygularını güvenli ortamda

İfade eder( korku, kaygı vs) onları olumluya dönüştürür.

FİZİKSEL AKTİVİTE:

Çocuğun / gencin aktif katılımını gerektiren yaratıcı drama çalışmaları esnekliği, koordinasyonu, dengeyi ve kontrolü geliştirir.

EĞLENCE:

Yaratıcı Drama çalışmalarında çocuk / genç eğlenirken öğrenir ve öğrendiklerini hayatına geçirir. Özgürlük ortamında oto disiplin ve büyük bir keyifle ve neşeyle yürütülen Yaratıcı drama çalışmaları çocuk ve gençleri günlük hayatın stresinden uzaklaştırdığı gibi motivasyonu artar…