Preloader Logo
Zor Günlerde Aile İçi İletişim

Bu aralar yayınlanan tüm yazılar, “İçinde yaşanan olağanüstü zor günler” diye başlıyor. Gerçekten tüm insanlık olarak çok zor ve sıkıntılı günler yaşıyoruz.

Böylesine büyük bir salgınla ilgili deneyim ve bilgimiz yok. İlk günden bu yana tüm dünyadaki bilim insanları laboratuvarlarda çalışıyor ancak henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunamadı. Kelimenin tam anlamıyla insanlık gafil avlandı. Evlerimize kapandık ve ne zaman çıkabileceğimiz de belli değil. İnsan beyni bir olay ya da durumu tehdit olarak algılandığında yaşanılan stres anksiyeteye dönüşüyor. Bunu önlemek için ne yapmalıyız? Bir yandan da, her biri birer birey olarak bizimle aynı ortamda yaşayan ve yaşananlardan etkilenen, okullarına gidemeyen, arkadaşları ile oyun oynayamayan, ailenin büyükleri ve diğer üyeleri ile görüşemeyen çocuklarımızı bu kaostan zarar almadan nasıl çıkarabiliriz?

Hem kendimiz hem de çocuklarımızda anksiyete hissi yaşamamak için yapmamız gereken ilk şey hayatımızın kontrol edebildiğimiz alanlarını planlayıp kontrolü ele almak olmalı.

Gün boyu ailece yapılacak aktivitelerin saat bazında yazıldığı ve kesin olarak uyulduğu bir “Günlük Aktivite Planı” düzenleyerek evin görünür bir yerine asmak güzel bir başlangıç olacaktır. Planlamaya ailece yapılan sabah sporu ile başlayıp, sabah öğlen akşam yemek saatleri ve uyku saatlerini de mutlaka yazmalıyız. Evde olduğumuz bu dönemde sağlıklı olmanın olmazsa olmaz ilk şartı bu.

Şu anda birçok ebeveyn evde uzaktan çalışma sistemine geçti, çocuklar da eğitimlerine uzaktan devam ediyorlar. Bu nedenle herkesin rahat çalışabileceği bir çalışma düzenini kurmamız aktivite planında önceden yazdığımız saatlerde çalışmalarımızı belirlediğimiz alanlarda yapmamız, çalışma başarımız ve evdeki huzurumuz için önemli.

Sıra geldi çocuklarımızla ne tür aktiviteler yapabileceğimize..

Evlere kapandığımızdan bu yana sosyal medya ve google da sınırsız aktivite önerileri yayınlanıyor, bu nedenle tekrar yapılacak aktiviteleri listelemenin gerekli olduğunu düşünmüyorum.  Bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken en önemli nokta çocuğun en iyi oyunla ve sanatla eğitildiği gerçeğidir. Oyun bir çocuğun duygularını, düşüncelerini, korkularını, kaygılarını anlamamız ve onunla sağlıklı iletişim kurabilmemiz için elimizdeki en sihirli araçtır.

Yine de yapılabilecek yaratıcı aktiviteler için Ekoldrama Eğitim Enstitüsü’nün sosyal medya hesaplarında ve websitesi bloğumuzda sürekli içerikler paylaşıyoruz.

https://www.ekoldrama.com/madem-evdeyiz-muzik

https://www.ekoldrama.com/madem-evdeyiz-sahne

https://www.ekoldrama.com/madem-evdeyiz-muze

Umutla kalın,

Gülsen Çaltıl