Preloader Logo
Drama Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Drama, yaratıcılığı ve kendini ifade etmenin yanı sıra hayal gücünü besler. Bir çocuğa kalıpların dışında düşünebilmeyi öğretebilir, bu da gelecekteki çabalarda başarı için büyük bir beceridir. Drama, çocukların düşünmelerine ve hayal kurmalarına yardımcı olur ve hem kalabalığın arasından sıyrılmasına hem de bir grup içinde çalışmalarına yardımcı olur.

Drama derslerine katılmak, çocuğunuza yaşam boyunca kullanacakları birçok beceri sağlayabilir. Elbette bu sadece oyunculuk ve dans ile ilgili değil fakat tabii ki bu unsurlar bir drama sınıfının temellerini oluşturuyor. Belki de çocuğunuzun dramadan öğrenebileceği en önemli becerilerden biri kendine güvendir. Bazı çocuklar utangaçtır ve öne çıkma konusunda çekimser davranırlar. Bunun birçok farklı psikolojik sebebi de bulunabilmektedir fakat çözümleri sebeplerinden daha fazla olarak düşünülebilir.

Zengin hayal güçleriyle bilinen çocuklarımız için drama sahnesi iyi bir fırsat olarak nitelendirilebilir. Bununla birlikte, özgüvenini arttırmak, birçok çocuğun yararlanabileceği bir şeydir. Örneğin, konuşma yaparken veya bir toplantıya ev sahipliği yaparak, kaç yetişkinin farklı anksiyete ile karşı karşıya kaldığını düşünün. Bir iş görüşmesine davet edilmek bile, çoğumuzun sinirlerini gerebilir. Drama, çocuğunuzun bu durumlara tolerans gösterecek beceriler edinmesine yardımcı olabilir, çünkü birçok drama dersinde kullanılan oyunlar ve egzersizler kendiliğindenliği ve özgüven becerisini besler. Örneğin, çocuğunuz 5-7 yaşları arasındaki sınıftayken, egzersizlerden biri büyük bir topu bir çemberin etrafından geçirmekti. Her çocuk, topu geçtikten sonra topun gerçekte ne olduğunu söylemek zorundaydı- fikir olabildiğince yaratıcı olmaktı ve tüm fikirler en değerli yoldan bile değerli kabul edilirdi. Aslında, dramada 'çıkış yolu' genellikle en iyisidir. Çok basit bir egzersiz olmasına ve daha küçük çocuklar için sadece bir tanesine rağmen, bu prosedür gerçekten bir çocuğu ayakların hayallerini kullanmaya teşvik eder, bu da yaşamın birçok öğesine taşıyabilecekleri bir şeydir. Drama dersi, herhangi bir çocuğa fayda sağlayabilir, onlara yaşam boyunca taşıyabilecekleri ve birçok alanda kullanmaya başlayacakları harika becerileri öğretebilir.

Drama, yaratıcılığı ve kendini ifade etmenin yanı sıra hayal gücünü besler. Belki de getirdiği en önemli becerilerden biri, artan özgüven düzeyi ve her zamanki çevreleri dışında arkadaş edinme fırsatıdır. Drama çok yönlü bir hobidir ve temel olarak çocuğunuzun hayatına eğlence getirme amacın taşımalıdır. Bazı drama grupları daha yapılandırılmış bir yaklaşıma, daha çok bir sahne okulu öğretim yöntemine odaklanmaktadır. Diğer drama grupları çok daha gayri resmi olabilmektedir.

Çocuğunuz için bir drama kulübü arıyorsanız, o zaman bir tanesine başlamadan önce bölgenizdeki birkaç kulübü araştırmak yararlı olacaktır. Ekoldrama 20 yılı aşkın tecrübesi ve metodolojisindeki farklılıklarla tercih edilen bir markadır. Bununla birlikte, gelecekte bir yıldız olmayı hayal eden bir çocuğunuz olsun ya da sadece çocuğunuzun özgüvenini beslemek için eğlenceli bir ortam bulmak isteyip istemediğiniz olsun herkes için bir drama kulübü olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta, hayat bir sahne tabiri caizse…