Preloader Logo
Madem Evdeyiz, Müze

Bu yaz gitmek istediğimiz onlarca ülke vardı ve gittiğimiz her yeni şehirde nefesimizi kesecek yeni sanat eserleri ile karşılaşacaktık. Birçok ülkenin sınırlarını kapatması bu planları ertelememize neden olmuş olabilir ancak bu fırsattan istifade ederek birkaç saat arayla Rembrandt’ın The Night Watch (Gece Devriyesi) tablosundaki ışık oyunlarını inceleyebilir, sonrasında The Birth of Venus (Venüs'ün Doğuşu) ile tanrıça Venüs’ün bir deniz kabuğundan doğduğu ve çıplak güzelliğiyle etrafındakileri büyülediği ana tanıklık edebilirsiniz.

Size bir tık kadar yakın, online olarak gezebileceğiniz müzeleri listeledik;

 

·         Google Sanat & Kültür Platformu

 

Google’ın sonu gelmeyen dijital kültür&sanat kütüphanesi 1.200den fazla müze ve sanat kurumunun dijital arşivlerini barındırıyor. Tüm bu eserlerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını inceleyebilir, sanal turlar ile müzedeymiş gibi gezebilirsiniz. Sanatçı, sanat tarihi dönemi ve müze ismine göre arama yapabildiğiniz bu sistem dünyanın en önemli müzelerinin çoğunu kapsıyor.

 

https://artsandculture.google.com/

 

·         Hermitage Müzesi, St. Petersburg, Rusya

Dünyanın ikinci en büyük müzesi olan Hermitage bünyesinde 3 milyonun üzerinde sanat eseri barındırıyor. Müzenin koleksiyonu o kadar geniş ki her bir eseri bir dakika seyredersek, müzenin açık oldu saatlerde turu tamamlamanız 15 yıl sürüyor. 

Aslen bir telefon markasının promosyonel videosu olan bu tek çekim müze turu videosu izleyenlere 15 yıla denk düşecek bir turu birinci gözden deneyimleme şansı tanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=49YeFsx1rIw

·         Louvre Müzesi – Paris/Fransa

Koleksiyonuna hakim olmasak dahi filmlerde birçok kez karşımıza çıkan Fransa’nın ünlü müzesi Louvre, üç adet sanal tur seçeneği sunuyor. Sanal turların yanı sıra Mısır Antikaları koleksiyonu ve Delacroix tarafından yapılmış muhteşem tavan resimleriyle müzenin yeni restore edilen Galerie d’Apollon kısmını da görebilirsiniz.

www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

 

·         Salvador Dali Müzesi – Figueres/İspanya

“Sanat yapmak için aklı devre dışı bırakmak gerekir” diyen ünlü sürrealist sanatçı Salvador Dali’nin bizzat kurucusu olduğu müze dünyanın en büyük sürrealist nesnesi olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 4000 esere sahip olan bu müze bizlere gerçekliği sorgulatacak bir deneyim sunuyor.

www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

·         Musee D’orsay – Paris/Fransa

Van Gogh’un otoportresi gibi önemli eserleri bünyesinde bulunduran, Paristeki sanat fakültesi öğrencilerinin çizim pratikleri için sıkça uğradıkları Musee D’orsay internet sitesi üzerinden koleksiyonundaki eserler, restorasyon çalışmaları ve müzenin tarihi ile ilgili içerikler sunuyor.

www.musee-orsay.fr/en/collections/overview.html

 

·         Vatikan Müzesi – Vatikan

Özel günlerde yüzlerce kişinin avlusunda toplandığı Vatikan şu sıralar sessiz, ancak bizlere sundukları sanal turlar sayesinde Bernini, Michelangelo, Boticelli gibi Rönesans’ın en değerli ustalarının eserleriyle dolu bu tarihi yapı ile tanışabilirsiniz.

www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

 

·         Metropolitan Müzesi – New York/ABD

Kalıcı koleksiyonu iki milyondan fazla eser içeren Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art, dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri. 1872 yılında açılan müzenin geniş koleksiyonu klasik antik ve eski Mısır’dan gelen eserler, Afrika, Asya, Okyanus, Bizans, Hint ve İslam sanatının önemli örnekleri, Avrupanın en ünlü sanatçılarının tabloları, heykelleri, müzik aletleri, kostümler, silah ve zırhlar ve geniş kapsamlı bir Amerikan modern sanat koleksiyonundan oluşuyor.

www.metmuseum.org/art/online-features/met-360-project

 

·         Sao Paulo Sanat Müzesi – Sao Paulo/Brezilya

Latin Amerika ve tüm Güney Yarımküre'nin en iyi sanat koleksiyonuna sahip olmasıyla tanınan MASP, 10 bin sanat eserinden oluşan uluslararası bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

masp.org.br/en/collections

·         Ulusal ve Modern Çağdaş Sanat Müzesi – Seul/Güney Kore

 6500'den fazla eser ile gizli bir hazine olan Seul Ulusal ve Modern Çağdaş Sanat Müzesi, video-art alanındaki çalışmalarıyla tanınan Nam June Paik’in en ikonik eserlerinden biri olan 1800 metre kare bir televizyon monitörü şeklindeki “Ne kadar çok, o kadar iyi” enstelasyonuna ev sahipliği yapıyor. 

http://mmca.go.kr/eng/

Many great exhibitions have been forced to close early and some museums have been able to capture the shows digitally so they can still be experienced online. The Museo Nacional Thyssen-Bornemisza in Madrid was showing Rembrandt and Portraiture in Amsterdam, 1590-1670, which was scheduled to end on 24 May. Now that the museum has been forced to close because of coronavirus, it has launched an online tour of the show.

https://static.museothyssen.org/microsites/exposiciones/2020/Rembrandt/index.htm

 

The Castello di Rivoli in Turin had to close just after launching three new exhibitions, and it has now released digital tours and related videos for the shows

https://www.castellodirivoli.org/en/mostra/cosmodigitale/

 Arkas Sanat Merkezi Koleksiyonları

Arkas Sanat, 2011 yılından bu yana açtığı 20 sergiyi, 3D olarak internet sitesinde erişime açtı. En son sergi dahil hepsini, aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=18