Preloader Logo
Madem Evdeyiz, Sahne

Bir önceki yazımızda (https://www.ekoldrama.com/madem-evdeyiz-muzik) sizlerle dijital olarak erişebileceğiniz müzik platformları ve eserleri sıralamıştık. Kulaklarımızın pası silindiyse biraz da sahne sanatları alanında evden ulaşabileceğimiz neler var bakalım. Amatör ve profesyonel sahne sanatlarıyla uğraşan birçok topluluğun olduğu ülkemizde gösterim ve etkinliklerin iptali yaratıcı endüstrilerde çalışan herkesi zor durumda bıraktı. Sanatseverler ise yaratıcı içeriklerden uzak kalmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Sizler için dijital olarak erişebileceğiniz, sanatçılar ile kurduğunuz iletişimi sürdürebileceğiniz platformları listeledik;

Kumbaracı 50

Kumbaracı 50 kendi youtube kanalı üzerinden her akşam 20.30 ile 22.00 saatleri arasında “Kapı açık kalmış” adlı canlı yayınları ile tiyatro üzerine sohbetler, oyun okumaları, soru cevap seansları ile evlerimize konuk oluyor. Yiğit Sertdemir moderatörlüğünde yapılan yayınlarda canlı olarak sorularınızı sorabilir, tiyatro ruhunu evinizde sürdürebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/AltidanSonraTiyatro

Rosas Danst Rosas

Dans etmeyi seviyor musunuz? Belçika avantgard performans sanatının kraliçesi Anne Teresa De Keersmaeker’den özel ders almaya ne dersiniz o zaman? Kendisinin 1983 klasiği “Rosas Danst Rosas”ı kendisinden birebir dinleyebilir ve bu koreografiyi evinizde öğrenebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir sandalye, biraz açık alan ve saçınızı sallama isteği.

https://youtu.be/ZFtU0VnJoyk

Viral Monologlar

Çok kullanılan sosyal medya platformu instagram üzerinden başlatılan bu projede yirmi aktör kendileri için özel olarak yazılmış monologları sizler için canlandırıyorlar. Videolar arasında Richard Kind, Denis O’Hare, Patrick Wilson ekranların sevilen aktörlerini görebilirsiniz.

https://www.instagram.com/24hourplays/

 

TRT 2 – “Sanat Heyecanı Evimizde” 

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TRT işbirliği ile 24 Mart – 1 Mayıs tarihleri arasında “Sanat Heyecanı Evimizde” adı altında canlı yayın ve bant yayını şeklinde birçok konser ve tiyatro oyunu TRT2 kanalından izlenebilir olacak. Bu program kapsamında altı hafta boyunca; her salı akşamı tiyatro oyunları, her cuma akşamı senfoni ve opera konserleri canlı olarak yayınlanacak. Cumartesi akşamları ise Troya, Aida ve La Boheme gibi dünyaca ünlü operalarımız yayınlanacak. Program içinde çocuk oyunları da bulunuyor.

 

Etkinlik programı aşağıdaki gibi;

 

·        24 Mart Salı – Napoliten Konser DOB / Canlı

·        27 Mart Cuma – Tiyatro “Reis Bey” DT / Canlı

·        28 Mart Cumartesi – La Boheme DOB / Bant

·        31 Mart Salı – Tiyatro “Tembel Memiş” DT / Canlı

·        3 Nisan Cuma – CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) / Canlı

·        4 Nisan Cumartesi – Aida DOB / Bant

·        7 Nisan Salı – Tiyatro “Kantocu” DT / Canlı

·        10 Nisan Cuma – Konser Opera DOB / Canlı

·        11 Nisan Cumartesi – Troya DOB / Bant

·        14 Nisan Salı – Tiyatro “Uçmak” DT / Canlı

·        17 Nisan Cuma – Çukurova Senfoni Orkestrası / Canlı

·        18 Nisan Cumartesi – “Operanın Sevgilileri” Konser DOB / Bant

·        21 Nisan Salı – Tiyatro “Turta Girmemiş Orman” / Canlı

·        24 Nisan Cuma – Konser DOB / Canlı

·        25 Nisan Cumartesi – “Gala Konser” DOB / Bant

·        28 Nisan Salı – Tiyatro “Kuzu Maydonozun Maceraları” DT / Canlı

·        1 Mayıs Cuma – İzmir Senfoni Orkestrası / Canlı

 

DOB: Devlet Opera ve Balesi

DT: Devlet Tiyatroları